RPH

RANCANGAN PENGAJARAN HARIAN

Tarikh                                      :           24 September 2014
Hari                                         :           Rabu
Tahun                                      :           1 Arif
Bil. Murid                                 :           25 Orang
Masa                                      :           10.00 pagi – 11.00 tengah hari
Mata Pelajaran                        :           Bahasa Malaysia
Tajuk                                       :           Mengenal huruf kecil

Standart Kandungan :
1.2       Mendengar, mengecam, dan menyebut bunyi bahasa, iaitu abjad, suku kata, perkataan, frasa dan ayat dengan betul.

Standart Pembelajaran :
1.2.1    Mendengar, mengecam dan menyebut nama abjad dengan betul dan tepat.

Objektif : Pada akhir proses pengajaran dan pembelajaran ini, murid dapat :
1.            Menyebut huruf-huruf yang dipaparkan dengan betul.
2.            Mengenal dan menyebut nama huruf-huruf kecil yang terdapat dalam paparan.
3.            Memadankan gambar dengan huruf kecil yang betul.

Sistem Bahasa
  • Sebutan
Pengisian Kurikulum/ Elemen Merentas Kurikulum
  • Ilmu                                         :           Pendidikan Moral dan Pendidikan Muzik
  • Nilai murni                               :           Kasih sayang, Hormat- menghormat, Bersyukur
  • Kreativiti                                  :           Imaginasi dan Visualisasi

Elemen Merentas Kurikulum           :        Kreativiti dan Inovatif, Teknologi Maklumat                         Komunikasi
Kemahiran Bernilai Tabah               :        Kemahiran Berfikir :
              • Menghubungkait/ Menciri
              • Mengecam
              • Membuat gambaran mental

Pembelajaran Kontekstual     : Mengaitkan kehidupan sebenar dengan        pembelajaran.
Strategi
  • Kemahiran Berfikir                  :           Menjana idea, penyoalan, menghubungkait                                                              dengan pengalaman
  • Kecerdasan Pelbagai              :            Verbal linguistik, Kinestatik
  • Kemahiran Belajar Cara Belajar :          Mengaitkan pengetahuan sedia ada                                                                murid dengan bahan ransangan yang                                                                diberikan
Bahan Bantu Belajar :
  • Lembaran kerja 1
  • Lembaran kerja pemulihan dan pengukuhan
  • Video ‘Mari menyanyi huruf vokal’ semasa set induksi.
  • Video ‘Menulis huruf kecil’ semasa langkah 1
  • Video ‘Rasa Sayang’ semasa penutup.
  • Slaid Powerpoint

Penilaian Pengajaran dan Pembelajaran : Murid dapat menyebut huruf-huruf kecil dengan betul dan boleh membezakan antara huruf vokal dan konsonan.


Langkah/ Masa


Isi Pelajaran

Aktiviti Pengajaran dan Pembelajaran

Catatan

Set Induksi
(5 minit)


Tayangan Video:
Mari menyanyi huruf vokal











1. Guru menayangkan video yang berkaitan dengan huruf vokal.

2. Murid-murid diminta melihat tayangan dengan teliti. 

3.  Guru menyanyikan lagu huruf vokal terlebih dahulu dan murid menyanyi bersama guru.

4. Guru mengaitkan set induksi dengan tajuk yang hendak diajar.

BBB:
Tayangan Video

KB:
menjana idea

BCB:
Mengaitkan pengalaman sedia ada

Nilai murni:
Mendengar arahan, tekun, tolong-menolong dan kasih sayang

Langkah 1

(10 minit)


Tayangan video:
Menulis huruf kecil

Aktiviti membaca:
Murid mengikut sebutan yang betul

Aktiviti menulis:
Lembaran kerja



1. Guru memberikan murid-murid lembaran kerja.

2. Guru memaparkan video yang bertajuk menulis huruf kecil.

3. Murid diminta memerhatikan video dengan teliti dan menyebut kembali sebutan huruf bersama-sama. 

3. Murid menyiapkan lembaran kerja yang diberikan dengan mengaplikasikan kembali cara menulis huruf kecil dengan betul berdasarkan tayangan video sebentar tadi.

SK : 1.2
SP : 1.2.1
OBJ : 1

BBB:
Video, lembaran kerja

KB:
Menjana idea

KP:
Verbal Lingusitik

Nilai murni:
Kerjasama


Langkah 2

(15 minit)

Slaid powerpoint:
Mengenal huruf kecil a sampai z.



Sebutan:
Murid mengikut sebutan huruf kecil dengan sebutan dan intonasi yang betul

1. Guru memaparkan slaid powerpoint.

2. Murid-murid akan bergilir-gilir datang kehadapan untuk mencuba menyebut huruf yang ditayangkan.

3. Guru bersama-sama murid menyebut huruf yang terpancar pada papan putih.

4.Guru membimbing dan memantau aktiviti yang dilakukan oleh murid.

SK : 1.2
SP : 1.2.1
OBJ : 2

BBB:
Slaid powerpoint

“Mengenal Huruf kecil”

KB:
Bersoal jawab
Menghubung kait

KP:
Verbal Linguistik

Nilai murni:
Kerjasama,


Langkah 3
(10 minit)


Slaid powerpoint:
(Pilihan tepat)


Terdapat 5 soalan pilihan.

Soalan 1:


Soalan 2:



Soalan 3:


Soalan 4:



Soalan 5:








1. Guru memaparkan soalan melalui paparan slaid.

2.Guru memanggil murid secara rawak untuk cuba menjawab soalan dengan betul.

3. Guru akan membimbing dan membetulkan jawapan yang salah.


4. Murid akan diberi peneguhan berupa tepukan dan hadiah pada yang berjaya menjawab dengan betul.

5. Murid yang tidak berjaya akan diberi pemulihan oleh guru.

SK : 1.2
SP : 1.2.1
OBJ : 3

BBB:
Slaid powerpoint

Kaedah : Penyoalan



KB:
Menjana Idea, menyelesaikan masalah

Nilai murni:
Hormat menghormati, kasih sayang








Langkah 4
(15 minit)


Slaid powerpoint:
(Pilih gambar yang tepat)




Terdapat 4 soalan.

Soalan 1:



Soalan 2:

Soalan 3:



Soalan 4:



Lembaran kerja

Terdapat 2 lembaran kerja iaitu:
      
       1)    Pemulihan
       2)    Pengukuhan







1. Guru memaparkan soalan melalui paparan slaid.

2.Guru akan memilih murid yang paling cepat mengangkat tangan apabila guru memberikan arahan.


3. Murid yang terpilih akan datang kehadapan untuk mencuba sendiri menjawab soalan pada slaid.


4. murid yang betul akan mendapat tepukan daripada guru dan rakan-rakan.


5. Manakala murid yang tidak berjaya akan diberi galakan.


6. Setelah selesai murid yang lemah akan diberikan lembaran kerja untuk pemulihan


7. Manakala murid yang sudah menguasai akan diberikan juga lembaran kerja berbentuk pengayaan.


8. Guru akan berbincang dengan murid mengenai jawapan yang betul.

SK : 1.2
SP : 1.2.1
OBJ : 3

BBB:
Slaid powerpoint, lembaran kerja

Kaedah : Penyoalan, cuba jaya



KB:
Menjana Idea, menyelesaikan masalah


Nilai murni:
Hormat menghormati, kasih sayang




Penutup
(5 minit)


Rumusan isi pelajaran
Tayangan video


Contoh soalan:
Apakah nilai murni yang kamu pelajari pada hari ini?


1. Murid-murid menyanyikan lagu “Rasa Sayang” bersama-sama guru.

2. Guru merumuskan pembelajaran pada hari tersebut.

BBB:
Tayangan Video

KP:
Kinestatik
Verbal linguistik

Nilai murni:
Kerjasama


Refleksi:

____________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________________

No comments:

Post a Comment